به گزارش آژانس خبری ریحان؛ جایزه نوبل ۲۰۱۹ در بخش فیزیک را سه فیزیکدان از کانادا و سوییس بردند؛ این سه دانشمند در زمینه اخترشناسی و کیهان‌شناسی فعالیت می‌کنند.

گاردین در گزارشی سه تن از برندگان جایزه نوبل در بخش فیزیک را معرفی کرده است؛ “جیمز پیبلس” کیهان‌شناس کانادایی ــ آمریکایی دانشگاه پرینستون، “میشل میر” و “دیدیر کوئلوز” دو اخترشناس سوییسی هستند که برنده این جایزه شدند.

پیبلس به‌دلیل کشف‌های نظری در زمینه کیهان‌شناسی فیزیکی این جایزه را از آن خود کرد؛ پژوهش‌های نظری او منجر به کشف این مسئله شد که تنها پنج درصد از عالم از ماده و انرژی عادی تشکیل شده و ۹۵ درصد باقی‌مانده را ماده‌ تاریک و انرژی تاریک تشکیل داده‌اند.

نیم دیگر جایزه نوبل فیزیک امسال به دو اخترشناس سوییسی رسید؛ پژوهش‌های این دو اخترشناس  نیز به کشف اولین سیاره فراخورشیدی به‌دور یک ستاره خورشیدمانند منتهی شد؛ کشفی که در سال ۱۹۹۵ و در زمانی که سیارات فراخورشیدی بسیار کمی شناخته شده بودند انجام شد؛ این سیاره یک غول گازی در حد و اندازه‌های سیاره مشتری است که (۵۱Pegasi b) نام دارد.

در بیانیه نوبل آمده است: «این کشف، انقلابی را در اخترشناسی آغاز کرد و از آن زمان تا کنون بیش از چهار هزار سیاره فراخورشیدی در کهکشان راه شیری کشف شده است».

جایزه فیزیک نوبل از سال ۱۹۰۱ تا کنون اهدا می‌شود؛ نخستین جایزه را فیزیکدان آلمانی، ویلهلم کنراد رونتگن به‌پاس کشف اشعه ایکس کسب کرد.

از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۸ این جایزه ۱۱۲ بار به ۲۱۰ برنده اهدا شده است؛ “جان باردین” تنها کسی است که تاکنون دو بار در سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۷۲ موفق به دریافت این جایزه شده است؛ یعنی تاکنون ۲۰۹ فیزیکدان از سراسر جهان جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرده‌اند.

جایزه صلح نوبل 2019 در زمینه فیزیک به یک کیهان‌شناس و دو اخترشناس رسید


 آژانس خبری ریحان، ویژه استان گیلان

سوژه های خود را از طریق شماره ۰۹۳۹۰۹۳۲۲۲۱ برای ما ارسال کنید

ارسال سوژه با شما،پیگیری و حصول نتیجه با ما

با ما در اینستاگرام همراه باشید