سید امیر مصباح روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این جشنواره در پاسداشت مفاخر استان تعریف و طراحی شده است، افزود: سومین دوره از جشنواره آموزشگاهی نمایشنامه نویسی در پاسداشت استاد حبیب‌الله یوسف پورسیفی برگزار می شود.
مصباح به تفاوت‌های جشنواره امسال نسبت به دو دوره پیشین اشاره کرد و با بیان اینکه سومین دوره جشنواره آموزشگاهی نمایشنامه‌نویسی گیلان در پنج مرحله برگزار می‌شود، افزود: مرحله نخست این جشنواره به انتشار فراخوان برای شرکت علاقه‌مندان در این جشنواره اختصاص یافته بود که آخرین مهلت ارسال طرح‌ها تا پایان مردادماه تمدید شده بوده و ۲۴ طرح به دبیرخانه جشنواره رسیده است.
وی پذیرش طرح‌های دارای کیفیت بالا و تخصصی بودن جشنواره را دلیل پایین بودن تعداد طرح‌های ارسالی عنوان و اضافه کرد: طرح‌های ارسال شده در مرحله دوم جشنواره قرار دارند و توسط هیأتی از مدیران آموزشگاه‌ها در حال بررسی و ارزیابی هستند و پس از پایان ارزیابی‌ها، صاحبان طرح‌های منتخب برای حضور در مرحله سوم معرفی خواهند شد.
مصباح با بیان اینکه در این مرحله، هنرجویان با کمک استادان راهنما آثارشان را تکمیل می‌کنند، گفت: در مرحله چهارم نیز آثار تکمیل شده به دبیرخانه ارسال و برای ارزیابی نهایی به هیات داوران جشنواره ارجاع داده خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه آخرین مهلت ارزیابی و جمع‌بندی طرح‌ها ۳۰ مهرماه امسال است؛ بیان کرد: در مرحله پایانی جشنواره سه اثر برگزیده و پنج اثر شایسته تقدیر تجلیل می شوند.
معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه اگرچه موضوع آثار آزاد بود اما اقتباس از داستان و رمان نیز بدون اشکال بود اما هنرجویان باید مضامینی همچون فرهنگ و سنت ایران و اسلامی، دنیای معنوی و انسان معاصر، بنیان خانواده و تأثیرات مدرنیسم بر زندگی را مد نظر قرار می دادند.
مصباح افزود : ایجاد بستر مناسب برای بروز و ظهور خلاقیت‌های هنری در قالب نمایشنامه نویسی برای هنرجویان آموزشگاه‌ها، ارج نهادن به آموزش هنر، معرفی و تعالی ارزش‌های والای هنر ایرانی و اسلامی، ایجاد ارتباط هنری بین هنرمندان آموزشگاه‌های آزاد هنری استان و استعدادیابی و شناسایی هنرمندان جوان و فعال از اهداف برگزاری این جشنواره است.
دو دوره پیشین جشنواره آموزشگاهی نمایشنامه نویسی استان گیلان در بزرگداشت استادان «یوسف فخرایی» و زنده‌یاد «فرهاد پاک‌سرشت» برگزار شد و امسال سومین دوره این جشنواره با بزرگداشت استاد حبیب‌الله  یوسف پورسیفی از پیشکسوتان تئاتر استان همراه است.
استاد حبیب الله پورسیفی زاده متولد ۱۳۲۳در رشت است؛ وی در انســــــتیتوی مربیان هنری با گرایش بازیگری و کارگـــــردانی تهران موفق به دریافت مدرک فوق دیپـــــلم شد؛  سال ۱۳۳۸ برای همکاری در رادیو گیلان هــــمراه زنده یاد احمد بدرطالعی وارد نمایــشهای رادیویی شد و به دلیل داشـــــتن صدای مناسب، توانست نمایشهای زنده زیادی را به روی صحنه ببرد.
در گروه خورشید گیلان نمایشهای قضـــاوت دنیا، عروس و داماد قرن اتم، عمو رجب بچه شده، تابلو موزیـــکال رویای مادر، دردســــر تلـــفن، پیــــــرمرد و دریا و تعدادی نمـــایش کوتاه اجرا کرد.

از ســــال ۱۳۴۶به استخدام آموزش و پرورش درآمد و از سال ۱۳۵۱ وارد انستـــــــیتوی مربــــــیان هـــــــنری شد و دو ســــــــال بعد موفق شد با گــرایــــــش بازیگــــــــری و کارگـــــردانی فــــــوق دیـــــــپلم هـــــــنر را اخــــــذ کند. سالــــــهای یادگیری در تهــــــــران زیر نظر اساتـــــــــیدی چون  ایرج زهری، جمــــــشید شاه محمدی نگاه و افق هنری پورسیفــــــــی را گسترده تر کرد تا جایی که با بروز استـــــعداد در جمع دانشـــجویان انســــتیتو موفق شد در نمایشهای “نقشــــی روی چوب”نوشـــــته اینـــــگمار برگمن، ”خرمن های سوخته”نوشته رضا احـمدی، ”گلــــــدونه خانوم”نوشـــــــته اسماعیل خلج به ایفای نقـــــش بپردازد.
پس از پیــــروزی انقلاب اســـــــلامی ایران به رشت منتقل و در مدرسه لشت نشاء مشغول به کار شد و همزمان دوستان تئاتری خود را در شهر رشــــــت جمع آوری کرد و نمایشهای”میکروبها” و “دست بالای دست” را با نام “ویتامارا”همراه زنده یاد احمد بدرطـــــــالعی و هنرمندان گروه آتوسا به صحنه برد. آخرین کار جدی پورســـیفی  اجـــرای نمایـــــــش”آهــــســــته با گـــــل سرخ”نوشــــتــــه اکبــــر رادی بود که توســـــط فرزندش حسن پورســـــــــیفی کارگردانی شد.
  حبیــب پورســــیفی به همراهی زنده یاد احمد بدرطــــالعی که تصمیم داشت با طرح (مدرســـــین تئاتر) تحولی در تئاتر دانـــــش آموزی ایجاد کند و دیگر نام آوران هنرمند، طرح مدرسان تئـــاتر را اجرایی کردند و موفق شـدند بر کیفــــیت تئاتر دانش آموزی بیافـزایند و تئاتر دانش آموزی را در ســطح کشور مطرح کنند. در این دوره با شکوه بود که دانـش آموزان مستــعد کشف و راهی دانشکده ها شدند که هم اکنون به عنوان سرمایه های علمی و تخصصی در تئاتر اســـتان به کار گرفته می شوند.
 

منبع:ایرنا

منتظرتان هستیم