به گزارش آژانس خبری ریحان، علی درجانی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان امروز گفت: شالیکاران گیلانی تاکنون ۱۸ هزار هکتار معادل ۸ درصد از شالیزار‌های استان را برداشت کردند.

او، با بیان اینکه ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار معادل ۶۴ درصد این شالیزار‌ها به صورت ماشینی درو شده است، افزود: حدود ۷۰ هزار هکتار معادل حدود ۳۰ درصد از شالیزار‌های استان در مرحله رسیدن است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، از آماده سازی ۲ هزار ۵۰۰ دستگاه کمباین و دروگر برای برداشت مکانیزه برنج خبر داد و به کشاورزان توصیه کرد خروجی آب کرت‌های مزارع خود را پیش از برداشت و در شرایط خمیری بودن خاک باز کنند.

علی درجانی، همچنین از شالیکاران خواست با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی و بارش باران از اواسط هفته آینده، در فرصت باقیمانده تا شروع این بارش، محصول برنج خود را برداشت و از شالیزار‌ها خارج کنند.

او افزود: پس از برداشت و مشورت با کارشناسان جهاد کشاورزی، اقدامات لازم برای آماده سازی زمین و تولید مجدد از قبیل تغذیه، کوددهی و آبیاری انجام دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: گیلان با داشتن ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار، سالانه حدود ۴۰ درصد برنج کشور را تامین می‌کند.

منبع: YJC

منتظرتان هستیم