آژانس خبری ریحان:

فریور نقوی در گفت وگو با ایسنا، از متوسط پیشرفت ۹۲ درصدی پروژه های مکانیکی آبخیزداری استان گیلان خبر داد و اظهار کرد: ۱۶ پروژه آبخیزداری سال ۹۸ طی ۲۳ قرارداد صد درصد تکمیل شده و به بهره برداری رسیده است.

وی با اشاره به اعتبار ۲۷.۵ میلیارد تومانی پروژه های مکانیکی آبخیزداری گیلان در سال گذشته، افزود: یک و نیم میلیارد تومان اعتبار نیز برای پروژه های بیولوژیکی آبخیزداری استان در نظر گرفته شده که این پروژه ها در مراتع استان در دست اجراست.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، از تخصیص صد درصدی اعتبارات آبخیزداری سال ۹۸ خبر داد و گفت: امسال نیز ۱۶ میلیارد تومان اعتبار در مجموع به پروژه های مکانیکی و بیولوژیکی استان تخصیص یافته است.

نقوی، با بیان اینکه ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های آبخیزداری سال جاری طی ۱۰ قرار در پنج شهرستان هزینه می شود، تصریح کرد: پروژه های مرتع نیز در چهار شهرستان و با اعتباری معادل یک میلیارد تومان در مرحله عقد قرارداد و تعیین پیمانکار است.

وی از اجرای پروژه های آبخیزداری سال جاری در شهرستان های رودسر، املش، سیاهکل، رودبار و تالش خبر داد و خاطرنشان کرد: سازه های مکانیکی آبخیزداری رسوب گیر هستند و بعد از هر بارندگی ظرفیت پشت این سازه ها در حال تکمیل شدن است، اما تاکنون اعتباری جهت نگهداری سازه های آبخیزداری در نظر گرفته نشده است.

معاون فنی و آبخیزداری گیلان، با اشاره به اولویت احداث سازه های آبخیزداری، یادآور شد: سازه های آبخیزداری به مرور زمان اثر رسوب گیری خود را از دست می دهند و تنها در اصلاح شیب آبراهه موثر هستند لذا محدودیت اعتبارات موجب می شود ابتدا به مناطق فاقد سازه توجه داشته باشیم و امیدواریم در سال های پیش رو اعتبارات لازم برای این بخش نیز پیش بینی شود.

وی عملیات های مکانیکی آبخیزداری را شامل احداث بندهای سنگی و گابیونی، دیواره سازی سنگی – ملاتی، بندهای چپری و… دانست و اظهار کرد: از محل اعتبارات سال ۹۸، احداث دو بند سرشاخه گیر را اجرایی کردیم.

نقوی، از اتمام پروژه های آبخیزداری سال ۹۸ تا پایان سال جاری در صورت مساعد بودن شرایط جوی خبر داد و تاکید کرد: هفت پروژه آبخیزداری از سال ۹۸ باقی مانده و ۱۰ پروژه برای سال جاری تعریف کردیم که هنوز اجرایی نشده است.

منبع:ایسنا

منتظرتان هستیم