به گزارش آژانس خبری ریحان؛ پس از انقلاب ۱۶ نفر به عنوان استاندار در گیلان فعالیت داشته اند،افرادی که پس از استاندار شدن در گیلان سکوی های ترقی را به سرعت طی کرده اند و گیلان به نوعی سکوی پرتاب آنان شده است. در این گزارش همه این افراد معرفی شده اند.

حبیب الله داوران

حبیب الله داوران،اولین استاندار گیلان پس از پیروزی انقلاب، وی از ۲۷ بهمن ۱۳۵۷ تا ۱۰ بهمن ۱۳۵۸،به مدت یکسال استاندار گیلان بود.


علی انصاری

دومین استاندار گیلان،متولد رودسر بود،هم معلم بود و هم مهندس،نبوغ ذاتی ایشان مورد تاکید همه بوده است.وی یکسال و ۵ ماه  استاندار گیلان بود  همزمان با آن عضو هیات علمی دانشگاه گیلان بود و پست دانشگاه فنی گیلان را نیز بر عهده گرفت،مهندس علی انصاری بعد از واقعه ۷ تیر طی سخنرانی در میدان شهرداری رشت خطاب به منافقین و سرسپردگان آمریکای گفت ما خدمتگزاران ملت هر روز غسل شهادت می کنیم و باکی از شهید شدن نداریم !؟ زیرا که شهادت برای رضای خدا ترس ندارد؛ بلکه آرزوی ماست و ما به آن افتخار می کنی.سرانجام یک هفته بعد در تاریخ ۱۵تیر۱۳۶۰در ساعت ۷ بامداد خونین در چهارمین روز ماه مبارک رمضان در خیابان لاکانی رشت مورد هجوم ناجوانمردانه منافقان قرار گرفت و به مقام عالی شهادت نائل آمد.


نصرت الله شادنوش

شادنوش پس از شهید انصاری به عنوان سرپرست استانداری گیلان انتخاب شد و تا تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۶۰ (تقریبا ۸ ماه) سرپرست استانداری بود


علی فرهمندزاد

هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۲ اسفند ۱۳۶۰ بنا به پیشنهاد وزارت کشور با انتصاب علی فرهمندزاد به استانداری گیلان موافقت کرده بود. علی فرهمندزاد که پس از نصرت‌الله شادنوش و پیش از علی‌اکبر رحمانی، مسئولیت استانداری گیلان را به مدت یک سال و چهار ماه و هفت روز برعهده داشت، عضو هیأت مؤسس جامعه اسلامی فرهنگیان و عضو هیأت امنای مؤسسه فرهنگی ـ تفریحی شهدای مؤتلفه اسلامی بود.

فرهمندزاد تا تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۶۲ استاندار گیلان بود

فرهمندزاد در تیر ۱۳۹۲بر اثر بروز سکته قلبی در تهران درگذشت.


علی اکبر رحمانی 

متولد ۱۳۲۹ در شمیران، دکترای برنامه ریزی اقتصادی، بردار سه شهید ، که در نیمه تابستان ۱۳۶۲ به عنوان چهارمین استاندار گیلان انتخاب شد، رحمانی تقریبا ۴ سال استاندار گیلان بود


حمید حاجی‌عبدالوهاب

در ایام نوروز ۱۳۶۶،دولت چهارم حاجی عبدالوهاب متولد تهران را به عنوان پنجمین استاندار گیلان انتخاب کرد.وی  تا ۱۰ آبان ۱۳۶۸ در استانداری گیلان بود.


علیرضا تابش

تابش در آبان ۱۳۶۸ به عنوان ششمین استاندار گیلان انتخاب شد،۳ سال و ۷ ماه متصدی استانداری کیلان بود، علیرضا تابش هم اکنون رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می باشد.


سید علی‌اکبر طاهایی

رکورددار بیشتر زمان تصدی پست استانداری گیلان،طاهایی بوده است،وی در سال آخر دولت پنجم به عنوان هفتمین استاندار گیلان انتخاب شد و تا بهمن ۱۳۷۶  در این استان بود.پنج سال نیم حضور طاهایی در گیلان سرشار از خاطرات مختلفی برای گیلانیان است.


علی صوفی

با روی کار آمدن دولت اصلاحات در سال ۱۳۷۶،صوفی به عنوان هشتمین استاندار گیلان انتخاب شد و تقریبا ۴ سال استاندار گیلان بود.صوفی در دولت دوم سید محمد خاتمی ،وزیر تعاون بود.


مسعود سلطانی فر

سلطانی فر در دولت هشتم،به عنوان نهمین استاندار گیلان انتخاب شده بود و ۴ سال تمام استاندار گیلان بود،البته عدم حضور وی در گیلان به علت تحصیل در خارج از کشور و همجنین عدم درایت لازم در زمان برف سنگین گیلان در سال ۱۳۸۳ هیچ گاه از حافظه مردم گیلان پاک نمیشود.


علی عبدالهی

سردار عبدالهی متولد رودبار میباشد که با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد به عنوان دهمین استاندار گیلان انتخاب شد،عبدالهی نزدیک به دو سال استاندار گیلان بود.


روح الله قهرمانی چابک

پس از سردار عبدالهی،نوبت به قهرمانی رسید تا استاندار گیلان شود،قهرمانی قبلا هم در استانداری مسئولیت های مختلفی داشت،ودر نهایت به عنوان یازدهیمن استاندار گیلان انتخاب شد. مردمی بودن مهندس قهرمانی او را به چهره ای محبوب نزد گیلانی ها تبدیل کرده بود.قهرمانی چابک مدت ۳ سال و پنج ماه استاندار گیلان بود. قهرمانی پس از استانداری گیلان به کویت رفت و سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت شد.

مهندس روح الله قهرمانی چابک در نهم خرداد ۱۳۹۶ درگذشت،تشییع پیکر ایشان در شهر رشت یکی از بزرگترین تشییع جنازه ها در تاریخ گیلان بوده است.


مهدی سعادتی

دوازدهمین استاندار گیلان اهل مازندارن بود،سردار سعادتی یکسال و نیم استاندار گیلان بود


کیهان هاشم نیا

هاشم نیا متولد آستارا بود  و از شهریور ۱۳۹۱ ،سیزدهمین استاندار گیلان شد،هاشم نیا از استانداران بی حاشیه گیلان محسوب میشد.


محمد علی نجفی

اهل شهرستان آستانه اشرفیه،با روی کار آمدن دولت و تدبیر و امید به عنوان چهاردهمین استاندار گیلان انتخاب شد،نحفی نزدیک به ۴ سال استاندار گیلان بود.

نجفی پس از گیلان،استاندار البرز شد.


مصطفی سالاری

اهل دشستان استان بوشهر،وهمنچنین استاندار بوشهر بود،با رفتن نجفی به استان البرز،سالاری به عنوان پانزدهمین استاندار گیلان انتخاب شد.وی یکسال و ۹ ماه استاندار گیلان بود که در نهایت به عنوان رئیس سازمان تامین اجتماعی کشور انتخاب شد و از گیلان رفت.


ارسلان زارع

ارسلان زارع ،زاده ۱۳۴۶ شهر کاکی در شهرستان دشتی ،دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های حقوق خصوصی و همچنین مدیریت دولتی و دکتری مدیریت اقتصاد است که به عنوان شانزدهمین استاندار گیلان انتخاب شده است.

منتظرتان هستیم