به گزارش آژانس خبری ریحان به نقل از خبرنگار ایرنا غلامرضا مرحبا شامگاه دوشنبه در نشست خبری در آستارا  اظهار کرد: هر چند در حال حاضر به دلیل مقابله با شیوع کرونا، تردد مرزی از درب مسافری گمرک نیز مثل روال سابق وجود ندارد اما احیای تردد تا شعاع ۴۵ کیلومتر نوار مرزی برای مرزنشینان ضروری است و تحقق آن نیازمند پیگیری ما و موافقت جمهوری آذربایجان است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ۹۰ درصد مراجعه کنندگان به دفتر من درخواست اشتغال دارند و باید اشتغالزایی لازم با ایجاد گذر و تجارت مرزی، رونق تولید و توسعه گردشگری محقق شود.

وی افزود: فعال کردن سالن مسافری گمرک آستارا برای ورود کالا به داخل کشور پیگیری می شود تا از این طریق مشکلات موجود در زمینه تامین کالا برطرف شود و کالاهای ایرانی که با برند خارجی عرضه می شوند، نباید توقیف شوند.

مرحبا اظهار کرد: به زودی لایروبی بندر آستارا با هدف پهلوگیری انواع کشتی های تجاری آغاز خواهد شد و اخذ کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی این بندر نیز پیگیری می شود.

او گفت: بارانداز راه آهن آستارا فاقد فنس کشی مناسب، دوربین مداربسته، انبار و سیلو است و جمهوری آذربایجان باید به تعهد خود مبنی بر تکمیل بارانداز و ریل عمل کند.

مرحبا ادامه داد: در سال گذشته ۲۰ درصد اعتبارات مصوب برای توسعه شهرستان اختصاص یافته بود و با توجه به کافی نبودن اعتبارات دولتی برای آسفالت و بهسازی راه ها، دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستاها برای بهسازی راه ها مشارکت کنند و کارخانه آسفالت نیز در این راستا فعالیت کند.

نماینده مردم آستارا گفت: با پیگیری های صورت گرفته، راه روستای ویرمونی آسفالت شده و بهسازی راه روستاهای هودول، عنبران، قره سو و عباس آباد و سنگفرش خیابان رو به روی بازار ساحلی و راه اندازی آب سردکن و سرویس بهداشتی در آن نقطه پیگیری می شود.

 شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و با سه مرز زمینی، دریایی و ریلی با جمهوری آذربایجان در ارتباط است.

منبع:ایرنا

منتظرتان هستیم