به گزارش آژانس خبری ریحان؛ سرهنگ عباس بایرامی پنجشنبه در پنجاه و سومین نشست ماهانه توسعه که با عنوان «موزه دفاع مقدس» در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با تأکید بر لزوم حفظ ارزش‌های دفاع مقدس، اظهار کرد: امام خمینی (ره) دفاع مقدس را یکی از عوامل استحکام انقلاب اسلامی توصیف کرده‌اند.

وی رد ادامه به وجود برخی دغدغه‌های در زمینه ساخت موزه دفاع مقدس در گیلان اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز بر ساخت موزه توسط دولت و سازمان‌های نظامی به عنوانی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های آنها تأکید کرده‌اند.

سرهنگ بایرامی با بیان اینکه گیلان هشت هزار شهید و ۹۷ هزار رزمنده سرباز و غیر سرباز دارد، گفت: این استان ۲۴ هزار جانباز و دو هزار و ۶۴۰ آزاده و ۲۲ شهید مدافع حرم را تقدیم این انقلاب و نظام کرده است.

وی با اشاره به آغاز مطالعات ساخت موزه جنگ از سال ۶۲، تصریح کرد: با هدف دسترسی آسان مردم به موزه و همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی و علمی و آموزشی اغلب موزه‌ها در مرکز شهر ساخته می‌شوند.

بایرامی نبود زمین مناسب برای ساخت موزه دفاع مقدس را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های در گیلان دانست و ادامه داد: با مساعدت سپاه قدس گیلان ۱۰ هکتار زمین به ساخت موزه اختصاص داده شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵ موزه دفاع مقدس در کشور وجود دارد، اظهار کرد: ۱۰ موزه در دهه فجر امسال به بهره برداری می‌رسد. متأسفانه استان گیلان جز پنج استان آخری است که ساخت موزه دفاع مقدس را آغاز کرده است.

سرهنگ بایرامی با بیان اینکه طرح مطالعاتی موزه دفاع مقدس گیلان در دو جلد تهیه و تدوین شده است، گفت: برای این مطالعات دو محور جغرافیا و اقلیم و معمار و گردشگری تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه گیلان در حوزه گردشگری و تاریخی ظرفیت بسیاری دارد اما باید سابقه درخشان مردمان این سرزمین در حوزه دفاع مقدس نیز به تصویر کشیده شود، اظهار کرد: باید بتوانیم از ظرفیت وجود نیروی دریایی ارتش و همچنین مرکز آموزش آبی – خاکی سپاه در موزه دفاع مقدس استفاده کنیم.

بایرامی با بیان اینکه حدود ۱۵ هزار مترمربع از محوطه موزه دفاع مقدس مربوط به ابنیه است، تصریح کرد: برای کتابخانه این موزه نیازمند ۷۰۰ جلد کتاب هستیم و اسناد مربوط به شهدا نیز باید این موزه منتقل شود.

وی با اشاره به مطالعات دانشنامه دفاع مقدس گیلان، افزود: این مطالعات توسط سه گروه علمی و با نظارت پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان در حال انجام است.

بایرامی با بیان اینکه ۴۰ سوژه دفاع مقدس گیلان شناسایی شده است، گفت: گیلان تنها استانی است که کمک‌های ۱۵۰۰ کامیونی به جبهه‌ها داشته و کوچک‌ترین رزمنده، همچنین تنها وزیر دفاع شهید کشور و تنها استاندار شهید گیلانی هستند.

منبع:مهر

منتظرتان هستیم