آژانس خبری ریحان:

مهدی صفری درگفت و گو با ایسنا با بیان اینکه شهرستان املش ۳۵۰۰ هکتار اراضی شالیزاری دارد و شالیزارهای آن جزء شهرستان‌هایی بود که بیشترین ورس را در اثر بارش شدید باران متحمل شد، گفت: با تهمیداتی که اندیشیده شده است، امیدواریم حمایت‌های خوبی از کشاورزانی که خسارت دیده‌اند صورت بگیرد.

وی افزود: ورس موجب افزایش هزینه برداشت این محصول شده است و دغدغه کشاورزان ما این است که با وجود قیمت پایین برنج داخلی و واردات برنج خارجی که زمزمه ورودشان به گوش رسیده است، نتوانند درآمد قابل قبولی را از رنج تولید این محصول کسب کنند.

صفری ادامه داد: شهرستان املش از شهرستان‌های زود نشاء گیلان است و به واسطه نشاء که زودتر صورت گرفت هم اکنون برداشت برنج این شهرستان تمام شده است و حتی در برخی از مزاع پرورش راتون در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: املش در صدر جدول برداشت مکانیزه برنج در بیش ۱۶ شهرستان گیلان است و پیش بینی می‌شد که امسال برداشت برنج در ۸۵ درصد از شالیرازهای این شهرستان انجام شود، اما به دلیل بارش باران و ورس این درصد کاهش یافت و تقریبا در ۸۰ درصد از این اراضی برداشت برنج به صورت مکانیزه انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی املش تصریح کرد: امیداریم تا شرایط آب و هوایی از این پس به گونه‌ای رقم بخورد که حداقل راتون خوبی پرورش یابد و کشاورزان بتوانند با فروش برنجی که از راتون به دست می‌آید و خوش طعم‌تر و گران‌تر از برنج اولیه است تا حدودی کسری‌های برنج اولیه‌شان را جبران کنند.

وی افزود: کشت دوم محصولات نظیر سبزیجات و صیفی‌جات، لوبیا، ترب و… علاوه بر راتون در شالیزارهای این شهرستان پس از برداشت برنج کشت می‌شود.

صفری با بیان اینکه در حال حاضر قیمت لوبیا که کشاورز زحمت بسیار کمتری برای تولید آن متحمل می شود، تقربا با قیمت یک کیلو برنج که با سختی و استرس زیاد به دست می‌آید برابری می‌کند، این در حالیست که با توجه به افزایش هزینه‌های که امسال شالیکاران متحمل شدند، ضروری است تا برنج‌ها با قیمت مناسبی وارد بازار شوند.

منبع:ایسنا 

منتظرتان هستیم