به گزارش آژانس خبری ریحان؛ احمد سیاوش پور اظهار داشت: یکی از راهبردهای سرمایه گذاری و اجرای طرح‌ها در استان گیلان رعایت استانداردهای زیست محیطی است و هر صنعت گر و یا سرمایه گذاری که به استان سفر می‌کند و قصد کار و سرمایه گذاری را دارد اول باید عرق محیط زیست داشته باشد زیرا گیلان استانی حساس است و توسعه نیز باید بر محور حفظ محیط زیست باشد.

وی افزود: محیط زیست پایه و اساس است و توسعه صنعت باید بر محور محیط زیست شکل بگیرد و در کشورهای پیشرفته همه مردم پذیرفته‌اند که همه مسؤول هستند و باید منابع ملی خود را حفظ و به نسل‌های آینده تحویل دهند و در ایران نیز چنین دیدگاهی ضامن بقای محیط زیست و عرصه‌های ملی خواهدبود.

وی خاطرنشان کرد: تزاید حساسیت نسبت به مسائل حیاتی در استان گیلان امری مبارک است و باید در این زمینه فرهنگ سازی شود و فرهنگ سازی با تغییر نگاه‌ها همراه است و سرانجام مثبتی دارد و این دیدگاه است که در کشورهای توسعه یافته و صاحب فناوری منجر به حفظ جنگل و منابع طبیعی شده است و آنها در عین داشتن صنعت پیشرفته از جنگل‌های انبوه برخوردارند.

وی بر لزوم توجه به توسعه متوازن گیلان تاکید و اضافه کرد: اگر محوریت همه قانون باشد و قانون خوب اجرا شود مشکلی وجود نخواهد داشت اما توسعه یک جانبه و بدون توجه به قانون می‌تواند زیانبار باشد.

رئیس کل دادگستری گیلان یادآورشد: به منظور حفظ محیط زیست و منابع طبیعی گیلان با همکاری استانداری، دستگاه‌های نظارتی، اجرایی و متولی سه شیوه نامه محیط زیستی در گیلان نوشته و تدوین و در سطح استان ابلاغ شده است که در استان اجرا می‌شود.

سیاوش پور افزود: یکی از این شیوه نامه در مورد احیای آب بندان ها است که دو هزار هکتار آب بندان قابل استفاده در استان گیلان وجود دارد که بهترین مخازن برای کشاورزی است و سالیان زیادی است که استفاده نشده و در این شیوه نامه نحوه استفاده و مسایل زیست محیطی و منابع طبیعی در آن پیش بینی شده است.

وی اظهار داشت: شیوه نامه دیگر ساماندهی رودخانه‌های گیلان است که در این استان ۵۴ رودخانه اصلی وجود دارند که سرنوشت آب‌های سطحی را تعیین می‌کنند که باید به آنها توجه شود.

وی به شیوه نامه شناگاه ها و بهره برداری از سواحل گیلان اشاره کرد و افزود: برای اجرای این شیوه نامه‌ها همگرایی و هم پوشانی دستگاه‌ها بسیار مهم است و دستگاه‌ها باید بتوانند با هم خوب کنار بیایند و هرجا اختلافی بین دستگاه متولی و اجرایی استان باشد آنجا مشکل وجود دارد.

رئیس کل دادگستری گیلان گفت: برای جلوگیری از تعرض به اراضی و منابع طبیعی و جنگل‌ها مردم باید کمک کنند و برای حفاظت بیشتر از جنگل‌های گیلان پیشنهاد حفاظت‌های فنی و الکترونیکی داده شده است و باید در این زمینه پیش برویم و با اجرای طرح‌های فضایی حفاظت از جنگل‌ها افزایش می‌یابد.

منبع:ایرنا

منتظرتان هستیم