به گزارش آژانس خبری ریحان؛مرزنشینان آستارا در شامگاه عاشورا به یاد شهدا و اسرای کربلا در خیابان های این شهر عزاداری کرده و با شمع گردانی در مساجد، با غریبان دشت نینوا همنوا شدند.

در این مراسم معنوی و حزن انگیز دسته های عزاداری در دو گروه منسجم شعرهای ترکی گلمیشیک ای شیعه‌لر، شام غریبانه بیز/ وئـرمـه‌گه‌ باش ساغلئغی، زینب‌نالانه بیز / شیعــه باخئــن زینبیـن نالـه و افغــانینــه، بو گئجه بیز گلمیشیک، شامی غریبانینه را همخوانی کردند.

در شامگاه شهادت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش خبری از پرچم ها، علم ها و سنج و شیپور نبود؛ هر چه بود نقش مظلومیت بر شعله لرزان شمع ها بود.

سر دسته های عزاداران که به طور معمول از بین ریش سفیدان محل انتخاب می شوند با روی سر گذاشتن تشت های مسی و روشن کردن شمع در داخل آنها ۱۴ مسجد داخل شهر را طی کردند.

پس از توقف کوتاه دسته های عزاداری در داخل هر مسجد، عزاداران با سینه زنی و روشن کردن شمع در داخل و محوطه مسجد مکان مورد نظر را به مقصد مسجدی دیگر ترک می کردند.

تعدادی از هیات های عزاداری نیز نحوه برخورد یزیدیان با اسرای کربلا را بدون استفاده از دیالوگ در سطح شهر اجرا کردند و عزاداران با نگاه به رفتار ظالمانه دشمنان در این تعزیه، همنوا با خاندان اهل بیت (ع) اشک ماتم ریختند.

در شب گذشته آستان مقدس امامزادگان ابراهیم و قاسم (ع) آستارا نیز با حضور پرشکوه عزاداران حسینی مردم آستارا، لوندویل، تالش و هیات هایی از اردبیل، نمین و جمهوری آذربایجان آئین شام غریبان را شاهد بود و مردم به یاد شهدا و اسرای کربلا عزاداری کردند.

منبع:ایرنا


 آژانس خبری ریحان، ویژه استان گیلان

سوژه های خود را از طریق شماره ۰۹۳۹۰۹۳۲۲۲۱ برای ما ارسال کنید

ارسال سوژه با شما،پیگیری و حصول نتیجه با ما

با ما در اینستاگرام همراه باشید