آژانس خبری ریحان:

ارسلان زارع امروز در جلسه شورای پدافند غیرعامل استان که با حضور تعدادی از مدیران‌کل دستگاه‌های اجرایی و ارتباط تصویری فرمانداران برگزار شد، پدافند غیرعامل را موضوعی دارای اهمیت، حساس و مرتبط با امنیت ملی خواند که باید با درجه اهمیت بالا و دقت کامل، تمامی الزامات آن بررسی و انجام شود.

وی افزود: اصلی‌ترین هدف پدافند غیرعامل، صیانت و حفاظت از سرمایه‌های ملی است و در زمان حاضر فرهنگ سازی و نهادینه کردن موضوع پدافند غیرعامل از اولویت‌های کشور به شمار می‌رود.

رئیس شورای پدافند غیرعامل گیلان بر لزوم مصون سازی زیرساخت‌ها و توجه به رویکردهای فناورانه و دانش پایه شدن تغییرات تاکید و بیان کرد: باید تهدیدات را بشناسیم و با راهبردهای دانش پایه با آنها مقابله کنیم ضمن آنکه لازم است در این مسیر بطور جدی از ظرفیت‌های علمی برای تبیین مناسب این موضوع مهم و ضروری استفاده شود.

استاندار گیلان شناسایی تهدیدات در بخش‌های مختلف استان گیلان از سوی متولیان امر و برنامه ریزی عملیاتی برای مقابله با آنها را امری مهم خواند و با تاکید بر لزوم ترویج و گفتمان سازی پدافند غیرعامل بعنوان ضرورتی اجتناب ناپذیر گفت: برای معرفی پدافند غیرعامل به عنوان یک اصل، لازم است به سوی گفتمان سازی گام برداریم چراکه تنها از این روش است که می‌توانیم زیرساخت‌های کشور را تقویت کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه موضوع آموزش در پدافند غیرعامل، اهمیت زیادی دارد و برای تحقق اهداف و انجام بهتر وظایف باید این مهم بیشتر از قبل تقویت شود، تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونایی کنونی، آموزش‌ها از بستر فضای مجازی ارائه و در راستای اهداف پدافند غیرعامل سیاستگذاری گردد.

وی طرح جامع پدافند غیرعامل را مبنای عمل و نقشه راه استان و الگویی برای مقابله با تهدیدات خواند و افزود: اجرای طرح جامع پدافند غیرعامل موجب هماهنگی بیشتر و بهتر بین تمامی دستگاه‌های اجرایی استان می‌شود و از هدر رفت منابع جلوگیری می‌کند.

زارع اظهار کرد: طرح جامع پدافند غیرعامل در واقع یک سند بالادستی و راهبردی است و موضوعاتی که در این سند مطرح می‌شود، برنامه‌های راهبردی و عملیاتی در سطح کلان است.

استاندار گیلان همه دستگاه‌های اجرایی استان را موظف به رعایت الزامات پدافند غیرعامل دانست و افزود: باید تمامی طرح‌های عمرانی و خدماتی، پیوست پدافند غیرعامل داشته باشند چراکه این پیوست با توجه به رعایت استانداردها، موجبات توسعه استان را فراهم می‌آورد.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به حوزه‌ پدافند غیرعامل، ایمن‌سازی و امن‌سازی فضای محیطی برای شهروندان، بیان کرد: در طراحی‌ها و مکان‌یابی‌ها، باید ضرورت پدافند غیرعامل و اهمیت آن مورد توجه باشد.

استاندار گیلان گفت: انتظار دارم کارگروه‌های تخصصی پدافند غیرعامل نسبت به پیشگیری تهدیدهای احتمالی در حوزه‌های مختلف، اهتمام ورزند.

رئیس شورای پدافند عیرعامل گیلان تصریح کرد: در کنار مبنای عقلانی در خصوص اهمیت و اولویت‌بندی پیشگیری، تجربه نیز نشان داده اقدامات پیشگیرانه به مراتب کم‌هزینه‌تر از اقدامات مقابله‌ای است و اگر بتوانیم در زمان مناسب برای ایجاد زیرساخت‌ها و تامین تجهیزات هزینه کنیم، از هزینه‌های غیرضروری در مواقع بحرانی بطور چشمگیری کاسته می‌شود.

زارع با اشاره به شیوع نزدیک به هفت ماه ویروس کرونا در کشور و تلاش و تکاپوی بخش‌های مختلف مدیریتی برای مقابله با آن افزود: مطابق با ادبیات پدافند غیرعامل، کرونا یک تهدید زیستی است که به عنوان یک رویداد طبیعی یا غیرطبیعی، سرمایه‌های انسانی و اقتصادی را هدف تخریب قرار داده است.

وی با بیان اینکه زمان قطعی برای از بین رفتن ویروس کرونا تعیین نشده، گفت: باید خود را سازگار با وجود این ویروس و همزیستی با آن البته با در نظر داشتن پروتکل‌های بهداشتی و سایر توصیه‌های مراقبتی کنیم.

استاندار گیلان تصریح کرد: انتظار دارم اداره‌کل پدافند غیرعامل در ارتباط با استادان دانشگاه‌ها، به شناسایی علمی و تعیین و تبیین رویکرد مواجهه با این ویروس بپردازد و در حوزه مقابله با این تهدید زیستی، نقش آفرینی کند.

وی توجه به زمان بندی مشخص شده در خصوص تکمیل طرح جامع پدافند غیرعامل استان را موضوعی عنوان کرد که باید مورد توجه باشد و بر لزوم مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی استان برای به‌روز رسانی آمارها و اطلاعات مندرج در طرح جامع پدافند غیرعامل تاکید کرد و گفت: پس از رفع نواقص طرح و تایید، همه دستگاه‌های اجرایی مکلف به اجرای آن هستند.

منبع:ایسنا

منتظرتان هستیم