آژانس خبری ریحان:

زهرا یعقوب نژاد در حاشیه مراسم ملی تقدیر از بانوان برگزیده طرح «انتخاب مردمی زنان کارآفرین برتر» که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با اشاره به تفاهم نامه ها و موافقت نامه های متعدد معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با سازمان ها و دستگاه ها، اظهار کرد: طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار را با همکاری جهاد دانشگاهی در دست اجرا داریم.

وی با بیان اینکه در فاز نخست طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار ۳۴۰ زن گیلانی در قالب مشاغل خانگی فعالیت می کنند، گفت: طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در ۱۱ رشته فعال است و در فاز دوم این طرح ۲۱۰۰ زن سرپرست خانوار استان را شناسایی کردیم.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری گیلان، با اشاره به اجرای موافقت نامه فی مابین وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با موضوع «آموزش و ترویج تولید و مصرف محصول سالم و استاندارد با تاکید بر توان افزایی جوامع محلی در سطح کشور»، گفت: زنان توانمند استان گیلان ۱۰ محصول گواهی شده و استاندارد را تولید می کنند.

یعقوب نژاد، یکی از مشکلات زنان سرپرست خانوار در بخش مشاغل خانگی را آوردن ضامن کارمند جهت دریافت تسهیلات بانکی دانست و متذکر شد: امیدواریم طی تفاهم نامه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بانک های عامل این مشکل رفع شود.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه انتخاب زنان کارآفرین با رای مردم توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: در قالب اجرای طرح «انتخاب مردمی زنان کارآفرین برتر» موفق به شناسایی زنان کارآفرین شهری و روستایی استان و تشکیل بانک اطلاعاتی شدیم.

مدیرکل امور بانوان گیلان، از شناسایی حدود ۴۰۰ زن کارآفرین در استان خبر داد و اضافه کرد: استان گیلان در دو دوره اول و چهارم طرح «انتخاب مردمی زنان کارآفرین برتر» نماینده داشته و در دوره پنجم نیز دو بانوی گیلانی توانستند جزو ۲۰ زن کارآفرین برتر کشور باشند.

یعقوب نژاد، با بیان اینکه در هر دوره طرح مذکور ۱۰ زن کارآفرین برتر شهری و ۱۰ زن کارآفرین برتر روستایی دارای بالاترین آرای مردمی معرفی و تجلیل می شوند، تصریح کرد: شاهد معرفی چهره های برتر کارآفرینی و دیده شدن بیش از پیش زنان فعال استان در بخش های اجتماعی و اقتصادی هستیم.

به گزارش ایسنا، رقیه رضایی، از اعضای هیئت مدیره سازمان مردم نهاد «کانون پویندگان راه طیبه» در روستای شیخ محله شهر تولم شهر صومعه سرا است. این کارآفرین برتر در زمینه توانمندسازی بانوان از طریق برگزاری دوره های آموزشی خیاطی، قالیبافی، تهیه سبزی آماده و کلاس های زبان با استفاده از جوانان تحصیلکرده روستا به عنوان مربی دوره ها فعال بوده و صندوق خرد زنان روستایی را با ۲۵ عضو تشکیل داده است.

اجرای طرح فرآوری زیستی زباله های تر خانگی و تولید کود آلی ارگانیک در روستای شیخ محله از دیگر اقدامات رقیه رضایی است.

نسرین فلاحتی نیز که دارای مدرک کارشناسی در رشته الکترونیک از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران است، مدیرعاملی شرکت فناوران آزمون صنعت تتیس را بر عهده دارد و تولیدکننده تجهیزات آنلاین اندازه گیری سختی آب است. این بانوی کارآفرین در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان بندرانزلی فعالیت می کند و ۲۰ نفر کارمند دارد.

دوره ششم طرح «انتخاب مردمی زنان کارآفرین برتر» در حال برگزاری است و تاکنون سه بانوی گیلانی کارآفرین در سامانه انتخاب زنان کارآفرین سایت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به نشانی «women.gov.ir» معرفی شده اند لذا گیلانی ها به ویژه بانوان با مطالعه اطلاعات ثبت شده از کارآفرینان برگزیده در سامانه مذکور رای دهند و از بانوان حمایت کنند.

منبع:ایسنا

منتظرتان هستیم