آژانس خبری ریحان:

ولی جهانی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: جنگل‌های هیرکانی، یکی از آخرین و معدود باقی مانده‌های جنگل‌های باستانی خزان کننده روی کره زمین هستند که از یک مسیر تکامل، بقا، تاب‌آوری و مقاومت تطبیق و گونه‌زایی منحصر به فرد، برای ۵۲ میلیون سال بی وقفه از دوران سوم زمین شناسی تاکنون به حیات و تکامل خود ادامه داده‌اند.

معاون میراث فرهنگی گیلان افزود: این جنگل‌ها، به عنوان یکی از نادرترین و ارزشمندترین رویشگاه‌های طبیعی پهن برگ و خزان کننده در جهان معرفی شده و در اصل می‌توان برخی از منابع این رویشگاه‌ها را فسیل یا موزه زنده عنوان کرد.

وی تصریح کرد: جنگل فتاتو واقع در شهرستان رشت، بخش خمام، بخشی از آخرین نمونه‌های باقیمانده جنگل‌های هیرکانی از نوع جلگه‌ای و از توسکاستان‏های قشلاقی حاشیه دریای کاسپین در استان گیلان بوده که در روز یکشنبه، ۲۳ شهریور در دفتر ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی، به عنوان اثر ملی طبیعی به ثبت رسید.

جهانی تاکید کرد: ثبت اثر، به عنوان اولین گام در راستای پاسداری و حفاظت از این اثر ارزشمند طبیعی است که با پشتوانه‌های قانونی و اطلاع رسانی عمومی، اقدامات لازم در چهارچوب ارزش‌های این اثر صورت خواهد پذیرفت.

منبع:ایسنا

منتظرتان هستیم