فرهاد دلق پوش روز چهارشنبه در پنجمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی گیلان اظهار داشت:  تشکیل میزهای کالایی موجب تقویت صادرات در استان می شود.

وی خاطر نشان کرد: صادرات حاصل تلاش‌های پشت پرده است و سهولت صادرات بر اساس قوانین و مقرراتی انجام می‌گیرد که در این راستا کارت بازرگانی و مجوز صادرات، فعال می‌شود لذا باید دستورالعمل‌هایی برای شفاف‌مندی نظارت و بازرسی کامل داشته باشیم.

دلق پوش اظهار داشت: بنابر اعلام بانک مرکزی کارت‌های بازرگانی واحدهای غیر تولیدی به طور مستمر مورد بررسی قرار می‌گیرند که این بررسی برعهده کارگروه اقدام ارزی و پایش کارت بازرگانی است.

وی گفت:بر همین اساسِ  در استان ۴۸ مورد کارت بازرگانی با صفر صادرات  تعلیق شدند، ۲۱ مورد هم بین یک تا ۳۰ مورد صادرات داشتند که نتواستند تعهدات ارزی خود را محقق کنند که یک الی ۶ ماه تعلیق شدند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت  گیلان در خصوص ثبت سفارشات یادآور شد: طی پنج ماه امسال چهار هزار و ۴۵۷ بت سفارش در استان داشتیم که در کشور رتبه ۱۱ را داریم.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در نیمه نخست امسال، تصریح کرد: با توجه به شیوع کرونا ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پنج ماه اول سال نمایشگاه تخصصی جهیزیه، دام، طیور، آبزیان، مبلمان و دکوراسیون داخلی داشتیم.

دلق پوش  ادامه داد: در سالجاری ۲۹ کارت بازرگانی صادر و ۹۴ کارت نیز تمدید شده که در مجموع ۱۲۳ کارت بازرگانی در استان داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت  گیلان بیان کرد: سامانه‌ای به نام “اعتبارسنجی” راه اندازی شده و تمامی درخواست‌های صدور کارت بازرگانی در این سامانه ثبت می‌شود که نظارت، پایش و کنترل را سازمان صنعت، معدن و تجارت  انجام می‌دهد ولی صدور کارت توسط اتاق بازرگانی صورت می‌گیرد.

گمرکات گیلان از مبادی مهم وارداتی و صادراتی کشور است . چای ، برنج ، زیتون، بادام زمینی و مرکبات از محصولات مهم استان گیلان است .

منبع:ایرنا

منتظرتان هستیم