آژانس خبری ریحان :

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت،  مجتبی شاه نظری ، مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: از ابتدای امسال  ۲ هزار و ۱۳۷ هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده اند و ٢ هزار و ۴۱۶ هکتار از مزارع و باغ‌های گیلان نیز در حال تجهیز به این سیستم است.

او با بیان اینکه با اجرای طرح‌های آبیاری نوین در دست اجرا مساحت اراضی کشاورزی تجهیز شده استان به ۲۴.۵ هزار هکتار افزایش خواهد یافت، افزود: یکی از راه‌های تحقق کشاورزی مدرن و ارتقای بهره وری در این بخش و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی، تجهیز باغات و اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری است که این مهم در سال های اخیر به بهترین شکل مورد توجه قرار گرفته و از اولویت‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی  است.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی گیلان  با اشاره به اینکه ۲۸ درصد از مجموع باغ ها و اراضی کشاورزی گیلان در دولت یازدهم و دوازدهم به سیستم نوین آبیاری تجهیز شده اند، گفت: در سال‌های اخیر با وجود مشکلات مختلف اقتصادی شامل تورم و تحریم از آنجا که تقویت کشاورزی و حفظ امنیت غذایی جامعه از اولویت‌های دولت بوده در زمینه پیشبرد طرح‌های آبیاری با ارائه یارانه شاهد حمایت‌های کم نظیری از کشاورزان بوده ایم.

شاه نظری ، تجهیز باغات و اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری را موجب کاهش قابل توجه مصرف آب در این بخش، پایدار شدن فعالیت‌های کشاورزی و رشد عملکرد و کمک به بهبود تولید محصولات دانست و افزود: با اجرایی شدن این طرح بیش از ۳۵ درصد از هدر رفت آب کاهش می‌یابد.

او گفت: استان گیلان دارای ۳۴۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است، که حدود ۳۴ هزار هکتار قابلیت اجرای سامانه‌های آبیاری نوین را دارد.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی گیلان  تصریح کرد:۳۱۷ هزار نفر از مردم استان در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند و برنج، چای، زیتون، پیله ابریشم، بادام زمینی، زیتون، فندق و مرکبات عمده‌ترین محصولات کشاورزی گیلان است.

 

انتهای پیام/م.ع