آژانس خبری ریحان :

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، حمید منشی زاده  ، مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: روز مزرعه کیوی با هدف توسعه باغ‌های کیوی و ارتقاء نقش آن در اقتصاد پایدار روستاییان،رونق تولید و  حفظ کاربری زمین‌های کشاورزی در روستای کشلی بخش کرگانرود تالش برگزار شده است.

او با اشاره به اینکه روز مزرعه کیوی، فرصتی برای انتقال تجربه و دانش باغداران و کارشناسان حوزه کشاورزی است، افزود: در روز مزرعه کیوی، باغداران، مروجان و کارشناسان به تبادل و انتقال آخرین یافته‌های تحقیقاتی نوین، دانش و تجربه خود در خصوص هرس، تغذیه و آفات باغ‌های کیوی پرداختند.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: روز مزرعه کیوی با همکاری جهاد کشاورزی تالش، پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه گرمسیری، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، برگزار شده است.

منشی زاده ،  با بیان اینکه برداشت کیوی در این استان به پایان رسیده است، افزود: بیش از ۱۸۰ هزار تن محصول کیوی از ۶ هزار و ۷ هکتار باغ کیوی برداشت شد.

او با اشاره به اینکه تالش، رودسر، آستارا، آستانه اشرفیه و رشت با ۷ هزار و ۲۵۰ بهره بردار عمده‌ترین شهرستان‌های تولید کننده کیوی در گیلان هستند، گفت: ارزش اقتصادی کیوی‌های برداشت شده بیش از ۱۴ هزار میلیارد برآورد شده و میزان برداشت نسبت به پارسال  ۶ درصد افزایش داشته است.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد محصول کیوی استان صادر می‌شود، افزود: کیوی تولید شده این استان به کشور‌های آذربایجان، روسیه، گرجستان، هند و کشور‌های حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

حمید منشی زاده  تصریح کرد: استان گیلان از لحاظ سطح زیر کشت محصول کیوی پس از مازندران رتبه دوم کشور را دارد.

 

انتهای پیام/م.ع