آژانس خبری ریحان:

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ابوالقاسم یوسفی‌نژاد امروز در نشست خبری با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا در تجارت و اقتصاد جهانی آثار منفی زیادی داشته است، اظهار کرد: همزمان با شیوع و همه‌گیری کرونا محدودیت‌ها در مرزهای جهان به‌طور شدید اعمال و بسیاری از مرزها درنتیجه تعطیل و این امر آثار منفی در تجارت جهانی داشته است.

وی با اشاره به جایگاه و سهم گمرکات گیلان در تجارت ایران گفت: کرونا تأثیر منفی بر بازار تجارت جهانی نداشته و به دلیل باز بودن تمامی مرزهای استان بسیاری از کامیون‌ها به سمت گیلان آمده و سهم گیلان در تجارت ایران با رشد مواجه بوده و وضعیت گیلان نسبت به استان‌های مجاور بسیار خوب است.

ناظر گمرکات گیلان سهم گمرک و مرز آستارا در بازار تجارت گیلان را مهم دانست و بیان کرد: از سیاست‌گذاری صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری تاکنون ۵۲۱ میلیون دلارش در گیلان محقق شده و سهم مرز آستارا در تجارت گیلان ۸۵ درصد بوده است.

یوسفی‌نژاد به مقایسه میزان صادرات و واردات کالا در گیلان نسبت به مشابه سال گذشته پرداخت و افزود: گمرک‌گیلان در سال جدید در حوزه صادرات با افزایش ۴۶ درصدی و در حوزه واردات کالاهای اساسی با افزایش ۳۳ درصدی مواجه بوده‌ است.

وی با اذعان به اینکه دولت راهکارهایی را برای افزایش صادرات اتخاذ کرده است، تصریح کرد: گیلان‌ به دلیل وجود گمرک در سه بندر آستارا، کاسپین و بندر انزلی و همچنین مرز زمینی و ریلی آستارا پایلوت بسیاری از این طرح‌ها انتخاب و به علت همسایه بودن ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا روند گیلان رو به رشد بوده است‌.

مدیرکل گمرکات بندرانزلی با اشاره اقدامات گمرکات در توسعه صادرات کشور گفت: معافیت ماشین‌آلات تولید داخل از مبادی ورودی، گسترش انبارهای اختصاصی، برگزاری نشست‌های مشترک‌ با تجار و بازرگانان مختلف و استفاده از کشتی‌های رو رو ازجمله اقدامات گمرک در راستای گسترش صادرات در کشور و گیلان بوده است.

یوسفی‌نژاد مسئله تجارت خارجه در کشور را مختص یک سازمان ندانست و بیان کرد: در سامانه جامع امور گمرکی بیش از ۲۷ سازمان اثرگذار حضورداشته و هر سازمان دارای بخشنامه، دستورالعمل و اعمال قوانینی را دارا بوده و گمرک موظف به اجرای آن است.

وی با گله‌مندی از روند صدور بخشنامه‌های سریع و فوری به گمرک تصریح کرد: در یک سال اخیر روند صدور بخشنامه‌های سریع در گمرک کشور با افزایش مواجه شده و این امر به‌عنوان یک عامل بازدارنده بر روند کاری تجار تأثیر منفی داشته است.

ناظر گمرکات گیلان با اذعان به اینکه روند یک سازمان حاکمیتی در اجرای قوانین و مقررات برای دولت است، افزود: گمرک برای دولت درآمد ارزی داشته و قوانین را اجرایی می‌کند ولی دستورالعمل‌ها از دیگر سازمان‌ها به این سازمان ارسال‌شده که نمونه بارز آن تعیین تعرفه‌ها است زیرا تنها یک بخش تعرفه مربوط به گمرک می‌شود.

انتهای پیام/۳۳۸۹