امیر مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بدلیل احتمال سرایت  این آتش سوزی به مناطق جنگلی و روستایی گیلان، بلافاصله دستورات لازم برای آمادگی نیروها  و تیم های ارزیاب و واکنش سریع استان داده شد؛ ضمن آنکه  محل مسجد گیلارکش و پایگاه هلال احمر نیز  برای تخلیه و اسکان احتمالی روستاییان آماده شد.

وی افزود: برای مقابله با آتش سوزی احتمالی تمامی تجهیزات مورد نیاز از قبیل ماشین های آتش نشانی شهرستان های مجاور سیاهکل از جمله آستانه اشرفیه، لاهیجان ، رودبنه و حتی رشت برای امدادرسانی در آماده باش قرار گرفتند.
به گفته وی همچنین برای جلوگیری از سرایت آتش به استان اکیپ های یگان حفاظت، همیاران ، طبیعت و نیروهای مردمی همچنین اکیپ کاملی از هلال احمر استان به سمت دره  درجاردره نوده برای کمک به نیروهای شهرستان قزوین اعزام شدند.

به گفته وی این آتش سوزی در  جنگل‌های پوشیده از درختان کاج در منطقه دامداری میر کوه  که جایگاه دامداران روستای لات قدیم یا احمد آباد جدید از توابع قزوین ( مرز مراتع روستای کمنی بخش دیلمان و پیرکوه) آغاز و گسترش یافت و کنترل آن برای اهالی غیر ممکن شد.

وی با بیان اینکه به گفته مسئولان دست اندر کار استان قزوین ؛  دوری و صعب العبور بودن؛  منطقه دچار آتش سوزی مسیر کار اطفای حریق  را دشوار کرده بود،اظهار کرد:  بنا به گزارش آژانس خبری ریحان به نقل از های رسیده ؛ این آتش سوزی صبح امروز مهار شد.

فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی گیلان نیز در این باره به ایرنا  گفت : از عصر روز گذشته یگان قزوین به ما از وقوع آتش سوزی در ییلاقات مسیر مقابل روستای ییلاقات نیاوک لات روستای نوده گیلان  خبر داد که به دلیل امکان سرایت نیروهایمان و همیاران محلی را آماده باش کردیم ولی خوشبختانه حریق اصلا به جنگل های گیلان سرایت نکرده است.

 مدیرکل منابع طبیع و آبخیزداری استان قزوین نیز به ایرنا گفت : این آتش سوزی بعداز ظهر یکشنبه در اراضی الموت غربی و محدوده روستای لات در مرز با استان گیلان به وقوع پیوست و به دلیل پوشش گیاهی منطقه و وزش باد گسترش یافت.

علی اکبر اسدالهی با بیان اینکه آتس سوزی هم اینک مهار شده و علت این حادثه در دست بررسی است اظهار داشت : برآورد می شود حجم اراضی آسیب دیده که از نوع مرتعی و جنگلی هستند حدود ۱۰۰ هکتار باشد.

گیلان دارای ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۲۴ هزار هکتار مرتع است.

منبع:ایرنا

منتظرتان هستیم